O nas

Żłobek Miejski nr 1 w Żaganiu to placówka, która prowadzi działalność opiekuńczo-wychowawczą dla dzieci w wieku od 20 tygodnia do 3 lat. Żłobek funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godz. 6.00-16.30.

Pracujemy w dwóch grupach wiekowych:

  • Grupa I – najmłodsze dzieci od 20 tygodnia do lat 2;
  • Grupa II – nasze „starszaki” dzieci w wieku od 2 lat do 3 lat.

Każda grupa liczy po 24 dzieci. Żłobek to miejsce, gdzie Wasze dziecko otoczone jest czułą i troskliwą opieką wykwalifikowanego personelu. W każdej grupie pracują 3 opiekunki, nad zdrowiem dzieci czuwa wykwalifikowana pielęgniarka, a za utrzymanie idealnej czystości odpowiedzialna jest grupa personelu pomocniczego. Misją Żłobka Miejskiego nr 1 w Żaganiu jest stworzenie bezpiecznego i przyjaznego miejsca dla dzieci, gdzie w warunkach zbliżonych do domowych, stopniowo i harmonijnie rozwijają swoje zdolności i umiejętności. Podczas codziennej pracy rozwijają swoją aktywność, poprzez poznawanie świata wszystkimi zmysłami. Podążamy za indywidualnym tempem rozwoju dziecka, wspieramy w dążeniu do samodzielności i niezależności. Uczymy tolerancji, akceptacji i poszanowania odmienności każdego człowieka. Tworzymy atmosferę ciepła, czułości i troskliwości.

 

Realizujemy cele i zadania określone w obowiązującej Ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Prowadzone przez opiekunki obserwacje zachowań dzieci wykorzystywane są do indywidualnego doboru metod wychowawczych, dzięki czemu dzieci rozwijają się zgodnie z własnym potencjałem. To właśnie w grupie dzieci uczą się podstawowych zachowań społecznych. W Żłobku Miejskim nr 1, pod okiem wykwalifikowanych opiekunek uczą się samodzielności, wspólnej zabawy w gronie rówieśników, rozładowują dziecięce pokłady energii. Mamy mnóstwo cierpliwości i czasu aby nauczyć Dzieci samodzielnego jedzenia, korzystania z toalety, ubierania się i dbania o własną higienę. Żłobek posiada na wyposażeniu odpowiednie do wieku atestowane zabawki a prowadzone zróżnicowane zajęcia to gwarancja mile spędzonego u nas czasu. U nas dzieci robią wiele rzeczy, których nie zrobiłyby w domu: wyklejają, skaczą, tworzą wspaniałe obrazy maczając w farbie własne rączki, pieką pierniki i babeczki, puszczają bańki mydlane. Oprócz zajęć plastycznych czeka na nie cotygodniowe spotkanie z rytmiką i instrumentami muzycznymi. Również dla nich organizujemy w Żłobku wiele atrakcji – teatrzyków, koncertów i imprez. Podczas wspólnie spędzonych chwil wprowadzamy maluchy w świat podstawowych zasad relacji społecznych. Uczymy maluszki jak twórczo i miło spędzać czas na zabawie oraz nauce piosenek i wierszyków. Uczymy dzieci samodzielnego rozbierania się i ubierania, samodzielnego jedzenia przy stolikach, zbierania zabawek, zasuwania krzesełek, mycia rączek, korzystania z toalety. Same dzieci są dla nas ogromną, wesołą inspiracją. Każdego dnia podążamy za nimi w zabawach i pracach artystycznych. Proponujemy maluchom twórcze spędzanie czasu, aby zapomniały o tęsknocie za rodzicami i domem. Zapewniamy rozwój naszych najmłodszych zgodnie z ich potrzebami, pragnieniami i możliwościami. Wspomagamy rozwój dzieci w miłej i serdecznej atmosferze. Dążymy do tego aby czas spędzony w naszym żłobku pozostawił w przyszłości wspaniałe wspomnienia. Zapewniamy bezpieczne środowisko do nauki i zabawy. W kolorowej, przestronnej i dobrze wyposażonej sali dzieci uczą się i bawią oraz rozwijają swoje zainteresowania. Nasz żłobek w kwestii bezpieczeństwa posiada wymagane zgody Sanepidu oraz inspektora BHP. Działa także pod nadzorem Urzędu Miasta Żagań.

Każda z grup posiada:

  • dużą kolorową salę dydaktyczno-opiekuńczą;
  • sypialnię wyposażoną w łóżeczka oraz leżaczki;
  • łazienkę dostosowaną do potrzeb i wieku dzieci.

Posiadamy własny duży i przestronny plac zabaw. Wyposażenie placu dostosowane jest do wieku dzieci i posiada wymagane prawem certyfikaty i atesty. Dzieci mają do dyspozycji: piaskownicę, huśtawkę, zjeżdżalnię, domek i wiele innych zabawek. W trosce o bezpieczeństwo dzieci plac jest ogrodzony i zamykany. Nasi „absolwenci” dzięki zdobytej u nas wiedzy i umiejętności opuszczając żłobek są przygotowani do podjęcia dalszej nauki w przedszkolu.

 

Lista plików do pobrania:

Plik Opis
pdf Program adaptacyjny Program adaptacyjny dla Żłobka Miejskiego nr 1 w Żaganiu
pdf Plan dnia w naszym zlobku Ramowy plan dnia w naszym żłobku