Nasz patron

Maria Kownacka (1894 – 1982)

Swoją twórczość od początku związała z najmłodszymi odbiorcami. Napisała kilkadziesiąt książek dla dzieci, a także wierszyków i słuchowisk. Na stałe wprowadziła do literatury dziecięcej postać Plastusia, Kajtka czy Rogosia. Od najwcześniejszych lat swego życia była przyjaciółką dzieci – pracowała z nimi i dla nich. Była wielkim przyjacielem dzieci, nie tylko w twórczości literackiej, ale także w życiu codziennym.

„Piszę  dla   Was – powiedziała   kiedyś   młodym czytelnikom –  a każda nowa książka, która Was cieszy, jest moją radością…”.

W Jej autobiografii przeczytamy:

„Po wyjątkowo ciężkim i osieroconym dzieciństwie i młodości, nigdy nie podaję dzieciom rzeczy smutnych. (…) wszystko co piszę, staram się utrzymać w jasnych kolorach, tak, żeby na dziecięcej buzi wywołać uśmiech…”.

Uśmiech ten wywoływała kiedyś na twarzach naszych dziadków i rodziców, gdy byli mali, ale uśmiech ten maluje i współcześnie na dziecięcych buziach. W dowód uznania, za  swoją twórczość, odznaczona  została wysokimi  odznaczeniami  państwowymi – Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi. Jednak najbardziej ceniła sobie Order Uśmiechu przyznany przez dzieci.